poniedziałek, 4 listopada 2013

Stalagnat,Stalaktyt i Stalgmit

 
 
Nacieki
 
 
 

Stalagnat
Stalagnat – naciek jaskiniowy w formie kolumny, słupa itp., łączący strop jaskini krasowej z jej spągiem. Powstaje on w efekcie równoczesnego rozwoju stalaktytu idącego od stropu i stalagmitu na dnie jaskini, który tworzy się z wytrącania węglanu wapnia z wody kapiącej z tego stalaktytu. Odpowiednio długi rozrost obu form leżących na jednej osi prowadzi do ich połączenia i wykształcenia stalagnatu.
 
 
 
 

Stalaktyty
 
Stalaktyt, sopleniec, nawis – grawitacyjny naciek jaskiniowy mający zazwyczaj kształt wydłużonego, odwróconego stożka (sopla), narastającego od stropu jaskini krasowej ku jej spągowi.
Inicjalną formą stalaktytu są tak zwane rurki naciekowe (makarony). Ze zwisających ze skały kropli wytrąca się osad węglanu wapnia, który wraz z upływem czasu nabiera kształtu cienkich rurek. Sącząca się wewnątrz wąskim kanalikiem woda powoduje wzdłużne narastanie nacieku. Jeśli dojdzie do zatkania kanalika, woda znajduje sobie nowe ujście i spływając po powierzchni stalaktytu, buduje jego nowe warstwy.
 
 
 
 
Stalagmity
 
 
Stalagmit – naciek jaskiniowy, grawitacyjny osiągający duże rozmiary. Może występować w postaci słupa, stożka, guza itp. Narasta od dna jaskini krasowej ku górze wskutek wytrącania się węglanu wapnia z kapiącej ze stropu wody – w przypadku jaskini lodowej – jej zamarzania. Stalagmitowi odpowiada zazwyczaj stalaktyt w stropie jaskini, w wyniku ich połączenia powstaje kolumna zwana
stalagnatem.
 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stalagmit
http://www.tapeciarnia.pl/180813_jaskinia_stalaktyty_stalagmity.html
 
 
 


Wywierzyska

 
Wywierzyska w Tatrach
 
 
Przykładem wywierzyska jest Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach.
Wywierzyska bywają mylone z wypływem krasowym, którego najlepszym przykładem jest Wypływ spod Pisanej w Tatrach w Dolinie Kościeliskiej. Rzadko w Polsce spotykany rodzaj wywierzyska wypływającego w jaskini znajduje się w rezerwacie przyrody Zimny Dół.
Wywierzyska zasiedlają gatunki związane z wodami podziemnymi oraz strumieniami czy potokami.



http://pl.wikipedia.org/wiki/Wywierzysko
http://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=images&cd=&docid=TRlsIUP8NO9XKM&tbnid=2kx-E3kb8AMsRM:&ved=0CAMQjhw&url=http%3A%2F%2Fpietrunia.pl%2Ftatry%2Ftatry-polskie%2Fwywierzysko-chocholowskie%2F&ei=Acp3Uv3cN5SQ0QXwhYGADA&bvm=bv.55819444,d.bGE&psig=AFQjCNFAu54dAuyx5_dIE1Rt09AstkbiBA&ust=1383668598119827